Az iparilag fejlett országokban a leggyakoribb bőrbetegség az acne vulgaris. Általában a serdülőkorban, a hormonváltozások idején kezdődik, és megmaradhat a felnőttkorban is. A serdülők 70-95%-ának kisebb-nagyobb mértékben pattanásos lesz a bőre, és közülük 15-30%*1 gyógyszeres akneterápiával enyhíti a tüneteket. Emellett egyre nagyobb azoknak a felnőtteknek, főleg nőknek a száma, akik felnőttkorukban is aknétól szenvednek.
Ebben a cikkben azzal foglalkozunk, hogy milyen is a pattanásképződésre hajlamos bőr, és mi teszi hajlamossá az aknéra. Megnézzük, hogyan alakulnak ki a pattanások, papulák (bőrgöbök), pusztulák (gennyes hólyagok), és mi a különbség közöttük.
Mit nevezünk pattanásra hajlamos bőrnek és aknénak?
Problémás bőrről beszélünk, ha a bőr hajlamos mitesszerek és pattanások kifejlődésére. Az ilyen bőr gyakran zsíros, és csillogónak tűnik. Ennek oka az, hogy a faggyúmirigyek több faggyút termelnek, mint más bőrtípusok esetében.
Az akne (orvosi nevén acne vulgaris) egy nem fertőző bőrbetegség, melynek során pattanások alakulnak ki – ezeket begyulladt és elfertőződött faggyúmirigyek okozzák. A betegség serdülőkorban a leggyakoribb, de a tünetek felnőttkorban is fennmaradhatnak, és vannak olyanok is – főleg nők –, akiknél az első tünetek csak 25 éves koruk után jelennek meg. A megmaradó vagy késői kialakulású akne az acne tarda. Tudj meg többet a felnőttkori aknéról, az acne tardáról is szóló cikkünkből. Az akne kezeléséről és az idősödés jeleiről részletesen írunk az akne és az öregedő bőr problémájáról szóló cikkben.
Az akne tipikus esetben az arcon, a nyakon, a vállon, a mellkason és a háton jelenik meg, súlyossága az enyhétől (acne comedonica) a középsúlyostól (acne papulopustulosa) a súlyos aknéig (acne conglobata) terjed. Minderről többet is megtudhatsz az akne különböző típusairól szóló cikkünkből.
Az akne nemcsak a bőrre van hatással, hanem az életminőségre is. A tünetek stresszt okoznak és ártanak az önbizalomnak. Tudj meg többet az akne pszichológiai hatásairól. Íme, egy okkal több, amiért fontos, hogy felkeress egy bőrgyógyászt, ha a bőröd állapota bármilyen módon gondot okoz a számodra.
Sokféle mód van az akne kezelésére, és az idejében alkalmazott gyógyszeres terápia megelőzheti a bőr állapotának romlását és későbbi maradandó károsodását, például pigmentfoltok és hegek kialakulását.
Az akne és a rosacea közötti különbség
Az aknét néha összekeverik a rosaceával. A rosacea a hiperérzékeny bőr rendellenessége, melyben a vérerek kitágulnak, és ettől az arcszín pirosas lesz. Ez a betegség szintén előidézhet papulákat és pusztulákat – innen a félreértés. A rosacea másfajta kezelést igényel, mint az akne; erre részletesebben is kitérünk cikkünkben. Ha nem tudod biztosan, hogy aknéd van vagy rosaceád, kérdezd meg orvosodat.
Mi okozza és milyen tényezők váltják ki a pattanások megjelenését a bőrön?
Az aknét tévhitek övezik – például az, hogy a pattanásos bőrű emberek kevésbé ügyelnek a tisztaságra, mint mások. Az alábbiakban bemutatjuk azokat a kulcstényezőket, melyek az orvostudomány álláspontja szerint egyeseket az átlagosnál hajlamosabbá tesznek az aknéra:
Gének
Bőrtípusunkat a gének határozzák meg, és egyes emberek bőre másokénál könnyebben gyulladásba jön és hajlamosabb a pattanásképződésre, valamint az akne kialakulására. Ha mindkét szülőd aknétól szenvedett, nagyobb a valószínűsége, hogy ez a bőrbántalom nálad is megjelenik.
Hormonok
Az akne hormonbetegség. A hormonok nemcsak a faggyúmirigyek kifejlődését irányítják, hanem a faggyú termelődését is serkentik ezekben a mirigyekben (a túlzott faggyútermelés a pattanásképződésre hajlamos bőr egyik meghatározó tünete).
A serdülőkorban fokozódik a hormontermelés, és ez az egyik fő oka annak, hogy az akne annyira jellemző a pubertáskorban. Azonban a későbbi életszakaszokban a hormonok másképpen befolyásolják a férfiak és a nők szervezetét: a 20-as és 30-as éveikben járó nőknél gyakori, hogy a menstruációs ciklus során jelentkező hormoningadozást pattanások kialakulása kíséri. Tudj meg többet a hormonok és az akne kapcsolatáról és tájékozódj a felnőttkori aknéról is az acne tardáról szóló irásunkból.
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek – például a szteroidok és a lítium – aknét okozhatnak. Az alábbi tényezők nem okoznak aknét, de kiválthatják, illetve súlyosbíthatják a tüneteket:
Étrend
Vannak olyan adatok, melyek arra utalnak, hogy az étrend és az akne nem függetlenek egymástól. Az olyan étrend, mely gazdag a magas glikémiás indexszel jellemezhető élelmiszerekben valamint a tejtermékekben, kiválthatja vagy súlyosabbá teheti az aknét. Tudj meg még többet az akne és az étrend kapcsolatáról.
Stressz
A stressz megemelheti a hormonszintet, ami a faggyútermelés fokozodását és az akne súlyosbodását vonja maga után. Erről többet is megtudhatsz az akne és a stressz kapcsolatáról szóló írásunkból.
Okozhat-e pattanásokat a stressz?
A stressz ronthat a problémás bőr állapotán
Dohányzás
A kutatások azt jelzik, hogy a dohányzás súlyosabbá teszi az aknét, mert oxidatív stresszt idéz elő a bőrben és megváltoztatja a faggyú összetételét. *1
Helytelen bőrápolás
Az erőteljes, szappanalapú tisztítószerek és a túl meleg víz megzavarja a bőr természetes egyensúlyát és súlyosbítja a tüneteket. Bizonyos bőrápoló termékek és sminkek mitesszerképzők (ami azt jelenti, hogy eltömítik a pórusokat és ezzel aknét idéznek elő).
Tudj meg többet az akne okairól és kiváltó tényezőiről.
Hogyan alakulnak ki a pattanások és az akne?
Sok összetett és egymással is összefüggő tényező felelős a pattanások és az akne kialakulásáért.
Gyulladás
Az akne gyulladásos betegség, és a gyulladás az akne kialakulásának teljes folyamatát végigkíséri. A genetikai tulajdonságok és a hormonok egyeseket hajlamosabbá tesznek a gyulladásokra. Az akne egyik alapvető okát a mikrogyulladások (nem látható gyulladások) képezik, és ezeket sok különböző tényező is kiválthatja, többek között a hormonváltozások, a baktériumok, valamint a bőrfelszínt borító faggyú összetételének megváltozása.
Seborrhea
A faggyúmirigyek túlságosan sok faggyút termelnek. Az akne kialakulásáról, valamint a hormonok és az akne kapcsolatáról szóló írásunkból többet megtudhatsz arról, mi okozza a seborrheát.
Hiperkeratózis
A hiperkeratózis a bőr külső rétegeinek rendellenes megvastagodása. Oka a túlzott mértékű hámsejtképződés, valamint az, hogy az elhalt hámsejtek nem hullanak le kellő ütemben a bőrfelszínről. A hiperkeratózis a faggyúmirigyek eltömődéséhez és fekete-, valamint fehérfejű mitesszerek kialakulásához vezet. A hiperkeratózis okait részletesebben is ismertetjük az akne kialakulásáról, valamint a hormonok és az akne kapcsolatáról szóló írásainkban.
Baktériumok
A Propinionbacterium acnes (vagy P. acnes) olyan baktérium, mely a bőr felszínén él és rendszerint semmilyen gondot nem okoz, azonban a problémás bőrben gyulladást idézhet elő, illetve súlyosbíthatja a már fennálló gyulladást.
A pattanások különböző típusai: az aknéval kapcsolatos szakkifejezések magyarázata
Ahogyan többféle akne létezik, a pattanásoknak is több fajtája van. A „pattanás” szót rendszerint akkor használjuk, ha átmeneti bőrelváltozásról (például mitesszerekről) beszélünk, a „folt” szó pedig maradandóbb jelenségre utal (mint például a májfoltok vagy a napsugárzás okozta pigmentáció). A következőkben meghatározzuk a leggyakrabban használt kifejezések jelentését:
- Feketefejű (vagy nyitott) mitesszer: apró, sötét, lapos pontocska a bőrön, mely a faggyúmirigyek eltömődése miatt alakul ki. A sötét színt az okozza, hogy a faggyú reakcióba lép a levegő oxigénjével – ennek semmi köze a szennyeződésekhez.
- Fehérfejű (vagy zárt) mitesszer: a bőrfelszínből kiemelkedő, kerek pattanás, tejfehér tetővel. Szintén a faggyúmirigyek elzáródásának következménye.
- Pattanás: gyulladt (duzzadt és elszíneződött), gennyel teli, általában fájdalmas bőrelváltozás. A köznyelvben a pattanás szót többféle bőrhibára – mitesszerekre, a papulára és a pusztulára – alkalmazzák.
- Papula: szilárd kidudorodás a bőrön, mely nem tartalmaz gennyet; gyulladt pattanás.
- Pusztula: ha egy fehérfejű mitesszer vagy pattanás nagyobb méretű lesz és állapota súlyosbodik, pusztulának nevezzük. A pusztula gennyel telt, gyulladt pattanás.
- Nodula: a bőrbe mélyed beágyazódott, kemény tapintású, gennyel telt aknés bőrelváltozás (károsodott szövetterület). Rendszerint nagyobb bőrfelületeken jelenik meg, például a háton vagy a vállakon.
- Ciszta: puha, gennyel telt aknés elváltozás, mely a bőr mélyén helyezkedik el. Akkor jön létre, ha a gyulladás késői szakaszában a szőrtüsző fala felreped.
Mit tehetek a pattanások számának csökkentése és bőröm ápolása érdekében?
Mindenre kiterjedő bőrápolási rutin
Tisztítsd meg a bőröd naponta kétszer, és olyan bőrápolót használj, melyet kifejezetten úgy fejlesztettek ki, hogy megfeleljen bőröd különleges igényeinek; ilyenek például az Eucerin Dermo Pure termékcsalád tagjai. Tudj meg többet a problémás bőr számára ideális bőrápolási rutinról és termékekről.
Nem-mitesszerképző fedőkozmetikum
Csak olyan korrektort és sminket használj, melyet kifejezetten az aknéra hajlamos bőr számára fejlesztettek ki. Az Eucerin Dermo Pure fedőstift ilyen termék.Gyógyszeres kezelés
Az akne kezelésére többféle lehetőség is van, és az orvosod meg tudja mondani, hogy ezek közül melyik a legmegfelelőbb a számodra. Tudj meg többet az akne gyógyszeres kezeléséről és a lehetséges mellékhatásokról.
Napvédelem
A bőrproblémák pigmentfoltokat hagyhatnak maguk után, ha a bőrt túl sok napsugárzás éri. Ráadásul az aknegyógyszerek még érzékenyebbé tehetik a bőrt az UV-sugarakra, ezért fontos, hogy megfelelő fényvédelmet alkalmazz. Próbáld ki az Eucerin® Sun Oil Control napozó krém-gél arcra FF30 vagy FF50++ terméket. Minderről többet is megtudhatsz az aknéról és a napvédelemről szóló írásunkból.
Vigyázz magadra
A testmozgás, a pihentető éjszakai alvás és az egészséges, kiegyensúlyozott étrend segít egészséged és pozitív hozzáállásod megőrzésében. Emellett csökkenti a stresszt (mely az aknét súlyosabbá tevő hormonokat szabadíthat fel), és fokozza bőröd természetes ellenállóképességét is. Próbálj meg leszokni a dohányzásról. Tudj meg többet arról, hogyan változtathatod meg étrendedet, milyen hatással van a sport az aknéra és mi az összefüggés az akne és a stressz között.
Az akne leggyakrabban az arcon, a nyakon, a vállakon, a mellkason és a háton fordul elő.
A pattanásos bőrnek negatív pszichológiai hatásai lehetnek.
- Acne comedonica (enyhe akne)
- Acne papulopustulosa (középsúlyos akne)
- Acne conglobata (súlyos akne) A stressz ronthat a problémás bőr állapotán.
A P. acnes általában ártalmatlan baktérium, de a problémás bőrben gyulladást válthat ki.
A pattanások és az akne kialakulása.
Válassz olyan bőrtisztító és -ápoló termékeket, melyeket kifejezetten a bőröd igényeinek megfelelően fejlesztettek ki.