A melasma a hiperpigmentáció egy fajtája, amely leginkább nőknél gyakori, különösen terhesség alatt és után. Nagy, sötét, elszíneződött foltokként jelennek meg az arcon, de a probléma más testrészeket is érinthet.
A melasma jelei, okai és lehetséges kezelései
A melanin nevű pigment határozza meg egy személy szem-, haj- és bőrszínét. Bizonyos belső és külső tényezők, mint a napsugárzás, a genetika, hormonális változások, bőrgyulladás és az öregedés is befolyásolja a melanin képződést. A túltermelés hiperpigmentációhoz vezet, sötét foltok és egyenetlen bőrtónus jelenik meg. Az alultermelés - hipopigmentáció - ellenkező hatást vált ki, és pigmenthiányos foltok alakulhatnak ki az érintett területen.
A melasma a hiperpigmentáció azon formája, amely az arcon, különösen az orcákon, az orrnyereg, a homlok és a felső ajkak területén jelenik meg és csak ritkán más testrészen, mint például az alkarok.
Három típusú melasmát különböztetünk meg: epidermális (felhámi), dermális és kevert.
- Az epidermális melasma a bőr felső rétegét érinti és a hiperpigmentáció barna, jól elhatárolható foltokban jelenik meg.
- A dermális melasma a bőr mélyebb rétegeit érinti és kékes-szürkés foltokban észlelhető.
- A kevert melasma (az epidermális és dermális kombinációja) szürkés-barna pigmentként jelentkezik. A melanin pigmentek mélysége és a probléma kevert jellege miatt ez a típus kezelhető a legnehezebben.
A melasma leginkább a nőket érinti, a problémával küszködők közül csupán 10% férfi és körülbelül 90%-uk terhes nő.
Emiatt ez a bőrprobléma a "terhességi maszk" vagy kloasma néven is ismert. Ugyan minden etnikum érintett lehet, a sötétebb bőrtónussal rendelkezők hajlamosabbak a tünetek kialakulására. Az öregségi foltokkal ellentétben, a melasma szülés után, vagy az ösztrogén bevitel csökkenésével, magától eltűnik.
Ha egy pigmentfoltnak megváltozik a mérete, formája, színe vagy viszket és vérzik is, feltétlenül keressen fel egy bőrgyógyászt, hogy a rosszindulatú elváltozást kiszűrhesse.
Mi okozza a melasmát?
A melasma a melanin pigment túltermelődéséből fakad. Bár a legtöbbször ez a probléma a test válaszaként jelenik meg a különböző hormonális változásokra, mint például terhesség, fogamzásgátló tabletta vagy hormon helyettesítő terápia, vagy más tényezők, mint az UV-sugárzás, az öröklött hajlam, a kor és bizonyos epilepszia elleni gyógyszerek is közrejátszhatnak megjelenésében.
A melanociták (a melanint termelő sejtek a bőr bazális rétegében) felelősek a melasma megnövekedett epridermális (felhámi) pigmentációjáért.
Terhesség alatt az endogén hormonok serkentik a melanociták működését, így több melanin pigment képződik.
Azoknál a nőknél, akik fogamzásgátló tablettát szednek vagy hormon helyettesítő terápián vesznek részt, szintén könnyen kialakulhat a melasma, mivel szervezetük nagyon hasonló horomonális változásokon megy keresztül, mint például terhesség idején.
Az UV-sugárzás szintén egy fő kiváltó vagy súlyosbító tényező a melasma kialakulásában. Ezért erősen ajánlott, hogy azok, akik különösen hajlamosak e bőrproblémára, vagy a családban is tapasztalható a bőrproblémára való hajlam, kerüljék a napot és alkalmazzanak széles spektrumú, magas faktorszámú fényvédő termékeket, hogy megelőzzék a pigmentek túltermelődését.
Milyen kezelések léteznek a melasmára?
Két opció közül választhatnak a melasmával küzdők: vagy eltávolítattják az elszíneződött bőrt vagy szabályozzák a pigmenttermelést.
Eltávolítás
Az eltávolítást lézerterápiával, intenzív pulzáló fényterápiával vagy kémiai hámlasztás útján végzik. Ezek mind költséges és invazív lehetőségek, sőt akár gyulladás utáni hiperpigmentációt is előidézhetnek, különösen a sötétebb bőrtípussal rendelkezők esetében. A lehetséges mellékhatások közé tartoznak a bőrgyulladás, irritáció és égő érzés.
Lézerterápia (Fraxel, Erbium YAG) és Intenzíven pulzáló fényterápia (IPL)
A kémiai hámlasztásnál precízebb lézerterápia nagy energiájú fényt használ az érintett bőrterületek kezelésére. A tünetek súlyosságától függően a hiperpigmentált sejteket a felszíni (epidermális) vagy a mélyebb (dermális) rétegekből is eltünteti.
Kémiai hámlasztás, például AHA
A kémiai hámlasztás során a bőrgyógyász savas oldatot (glikolsav (AHA)) visz fel az érintett bőrterületre. Ilyenkor a bőr felhólyagosodik, ezt követően azonban lehámlik, és felszínre kerül egy ép és makulátlan bőrréteg.
A hiperpigmentáció szabályozása
A pigmentáltság szabályozásának egy alternatív lehetőségeként számos helyileg alkalmazandó gyógyszerészeti és bőrápolási termék vált elérhetővé az utóbbi időkben. Ezek általában az alábbi összetevők közül valamely hatóanyagot tartalmazzák:
- Hydroquinone 2-4% (gyógyszer) - egy erős bőrfehérítő hatóanyag, amely az EU-ban forgalmazott kozmetikai termékekből kitiltottak, mivel potenciális mérgező kockázatokról számoltak be vele kapcsolatban. Az Egyesül Államokban azonban még mindig elérhető néhány termékben. Magasabb konentráció esetén (>4%) csak vényre kapható, míg alacsonyabb koncentrációban (>2%) recept nélkül is beszerezhető.
- Arbutin. A hydroquinone ezen természetes formája kulcsfontosságú összetevője sok ázsiai bőrfehérítő terméknek. Annak ellenére, hogy ez nem olyan erős vagy hatékony, mint a mesterségesen előállított hydroquinone, hasonló aggodalmak lengik körül, mint szintetikus megfelelőjét.
- Glikolsav (vagy hydroxyacetic acid) bőrgyógyászok által a kémiai hámlasztások során használt hatóanyag, amely sok egyéb helyileg alkalmazandó hiperpigmentációs krémben is megtalálható.
- Kojic sav. A japán rizsbor, a saké egyik mellékterméke a kojic sav, ami egy biztonságosabb, természetes összetevő. A melanin termelődést gátló képessége viszont vitatható, és ez a hatónyag is még sok országban betiltott összetevő.
- C-vitamin származékok viszonylag hatékony hiperpigmentáció elleni anyagnak bizonyultak, ezért gyakran alkalmazzák őket más anyagokkal együtt.
- A retinolsav hatékonynak tűnik, de előidézhet néhány mellékhatást, beleértve a bőrirritációt és a fokozott fényérzékenységet (ami már eleve problémát jelen a bőrgyulladás utáni hiperpigmentációtól szenvedőknek). Mivel felfedeztek néhány lehetséges kapcsolatot a születési rendellenességek és a retinolsav alkalmazása között, ezt a hatóanyagot terhes vagy szoptató nők nem használhatják.
A B-Resorcinol vagy butyl-resorcinol hatékony összetevőnek bizonyult a melanin termelés csökkentésében - emellett pedig egyik fő hatóanyaga az Eucerin® Even Brighter termékcsaládnak.
- A B-Resorcinol klinikailag bizonyítottan már négy hét elteltével csökkenti a sötét foltokat. Ez egy erős tirozináz termelődést gátló hatóanyag (a tirozináz enzim felel a melanin termelődéséért). Nem okoz bőrirritációt. A hiperpigmentáció legfőbb fajtáival szemben nagyon hatékonynak bizonyult, ahogyan melasmával és az öregségi foltokkal szemben is.
A helyileg alkalmazott gyógyszeres kezelések mellett más kezelési lehetőségek is léteznek:
Hogy a további hiperpigemntációt megelőzze, javasolt, hogy a melasmára hajlamos bőrt magas FF-el rendelkező, széles spektrumú fényvédő termékkel kenjük minden nap a napi tisztálkodási, bőrápolási rutin részeként.
Időbe telik, hogy ezeknek a termékeknek látható eredménye legyen - hetekről és nem napokról beszélünk - ezért legyen türelmes, következetes és kitartó.
Attention
Konzultáljon bőrgyógyászával vagy gyógyszerészével, ha a sötét foltok bármelyike megváltozik kinézetében, vagy máshogy néz ki, mint a többi.
Márkaértékeink
Holisztikus dermokozmetikai megközelítéssel védjük bőrét, hogy megőrizzük annak egészségét és ragyogását.
Világszerte vezető bőrgyógyászokkal és gyógyszerész partnerekkel dolgozunk együtt innovatív és hatékony bőrápolási termékek kifejlesztésén, amelyek megbízhatóak és bátran ajánlhatják bárkinek.
Több mint 100 éve már, hogy elköteleztük magunkat a kutatás és innováció mellett. Hiszünk abban, hogy olyan hatóanyagokat és nyugtató formulákat hozunk létre, amelyek nagy toleranciával rendelkeznek, és segítenek abban, hogy minden nap jobban élhesse életét.