fekete- és fehérfejű mitesszerek

Az akné okai: és hogyan lesz belőlük akne?

0 perc olvasási idő
Tovább

Sokféle hiedelem él azzal kapcsolatban, hogy mi okozza az aknét, és ezek közül jónéhány teljesen megalapozatlan. Azonban minden orvos egyetért abban, hogy az aknénak hormonális okai vannak. Erről a kérdésről többet is megtudhatsz, ha elolvasod a hormonok és az akne című cikkünket.

Tudjuk, hogy vannak, akik genetikailag hajlamosabbak a pattanásokra, és az is ismert, hogy bizonyos gyógyszerek, a dohányzás, a stressz és a helytelen bőrápolás szintén hozzájárulhat az akne kialakulásához. Arra is van bizonyíték, hogy kapcsolat áll fenn az akne és az étrend között. Minderről többet is megtudhatsz az akne okairól és kiváltó tényezőiről szóló cikkünkből.

Ebben a cikkben az akne élettani okaira összpontosítunk – megnézzük, valójában milyen folyamatok mennek végbe a bőrünkben. Megvizsgáljuk a sokféle, összetett tényezőt, melyek szerepet játszanak a fekete- és fehérfejű mitesszerek, valamint a pattanások kialakulásában, és nyomon követjük, hogyan fejlődik ez a folyamat aknévá. Itt többet is megtudhatsz az akne különböző fajtáiról.

Az akne egyik fő okát a szőrtüszők körüli parányi gyulladások jelentik.
A gyulladás az akne kialakulásának teljes folyamatát végigkíséri.
A túlzott faggyútermelődést seborrheának nevezik. A hiperkeratózis eltömítheti a faggyúmirigyeket és a faggyú felgyülemléséhez vezet.
A P. acnes baktérium lebontja a faggyút, és ekkor olyan anyagok keletkeznek, melyek további gyulladást idézhetnek elő.

Minden a bőrben kialakuló mikrokomedókkal kezdődik

Komedónak hívjuk az eltömődött szőrtüszőt. A mikrokomedó olyan, mikroszkopikusan kicsi komedó, mely még nem is látható. Mikrokomedók akkor alakulnak ki, amikor az elszarusodó hámsejtek száma megnő. Ez természetes folyamat, és az egészséges bőrben nem okoz gondot, mivel a mikrokomedók feloldódnak. Azonban az aknés bőrben a feloldódás folyamatát gyulladásos reakció kíséri, ezt hívjuk mikrogyulladásnak.
Mikrogyulladás – az akne kialakulási folyamatának alapvető oka

Az akne elsősorban gyulladásos betegség. A legújabb kutatások szerint az akne eredendő okát a mikrogyulladások jelentik. Ezeknek oka pedig a test immunválasza, melyet a baktériumokra, zsírokra vagy az androgénekre (férfi nemi hormonokra) ad.*


Mikrogyulladás – az akne kialakulási folyamatának alapvető oka

Az akne elsősorban gyulladásos betegség. A legújabb kutatások szerint az akne eredendő okát a mikrogyulladások jelentik. Ezeknek oka pedig a test immunválasza, melyet a baktériumokra, zsírokra vagy az androgénekre (férfi nemi hormonokra) ad.*

TUDJUK, HOGY A GYULLADÁS AZ AKNE KIALAKULÁSÁNAK TELJES FOLYAMATÁT VÉGIGKÍSÉRI, ÉS NEMCSAK AKKOR KEZDŐDIK, AMIKOR A PATTANÁSOK LÁTHATÓVÁ VÁLNAK A BŐRFELSZÍNEN.

Dr med. Markus Reinholz, bőrgyógyász

Infograhic flammation progress

Azután jön a seborrhea és a hiperkeratózis

Az olyan belső tényezők, mint a hormonális változások (pl. a pubertás vagy a havi ciklus idején) és a gyógyszerszedés, valamint a külső tényezők – például az időjárási hatások – oda vezethetnek, hogy megnő a faggyútermelés (ezt nevezzük seborrheának), valamint a szarusejtek képződése is (ez a hiperkeratózis). Emiatt fekete- és fehérfejű mitesszerek, valamint pattanások alakulnak ki. Ugyanezek a tényezők szerepet játszanak a baktériumok szaporodásában is, és mindennek következtében megjelennek az aknés pattanások. Tudj meg többet az akne leírásához használt fogalmakról, például a kelésről és a furunkulusról – olvasd el a pattanásképződésre hajlamos bőrről szóló cikket.

Seborrhea
A faggyúmirigyek egy faggyúnak nevezett olajos anyagot termelnek, melynek feladata, hogy rugalmassá tegye a bőrt és a hajszálakat. A pattanásképződésre hajlamos bőrű, aknétól szenvedő emberek vérében általában magasabb az androgének (férfi nemi hormonok) szintje. Az androgén hormonok sekentik a faggyúmirigyek növekedését és a túlzott faggyútermelést. A túlzott faggyútermelődést seborrheának nevezik.

A túlzott mennyiségű faggyú a bőr felszínén megzavarja azt a természetes folyamatot, melynek révén a bőrről lehullanak az elhalt hámsejtek (ezt nevezzük deszkvamációnak). A faggyúban levő zsír felgyülemlése a faggyúmirigyen belül szintén gyulladáshoz vezethet.


Hiperkeratózis

A hiperkeratózis a bőr külső rétegeinek rendellenes megvastagodása. Az okozza, hogy túlságosan sok hámsejt (korneocita, más néven szarusejt) keletkezik a faggyúmirigy járataiban, illetve hogy a deszkvamáció nem megfelelő, azaz az elhalt hámsejtek nem hullanak le a bőrfelszínről, mivel a túlzott mennyiségű faggyú odatapasztja őket. Ezek a sejtek „dugókat” képeznek, melyek eltömítik a faggyúmirigyeket.

A Propinionbacterium acnes (vagy P. acnes), egy olyan baktérium, mely normális esetben ártalmatlanul él a bőr felszínén, szintén szerepet játszik a hiperkeratózisban. Biofilmet (vékony réteget) képez a bőrfelszínen, ezzel megzavarja a deszkvamáció normál folyamatát, és ez is hozzájárul a dugók kialakulásához.
A seborrhea az akne képződésének egyik fő oka
A túlzott faggyútermelődést seborrheának nevezik. A hiperkeratózis eltömítheti a faggyúmirigyeket és a faggyú felgyülemléséhez vezet.
Kialakulnak a fekete- és fehérfejű mitesszerek, valamint a pattanások
Az eltömődött faggyúmirigyekben felhalmozódik a faggyú, és ettől a szőrtüszők fala kidagad, ami (fekete- és fehérfejű) mitesszerek és pattanások megjelenéséhez vezet:


Kialakulnak a fekete- és fehérfejű mitesszerek, valamint a pattanások

Az eltömődött faggyúmirigyekben felhalmozódik a faggyú, és ettől a szőrtüszők fala kidagad, ami (fekete- és fehérfejű) mitesszerek és pattanások megjelenéséhez vezet:

Pattanás
Gyulladt (duzzadt és elszíneződött), gennyel teli bőrelváltozás, mely általában fájdalmas. A pattanás szót gyakran használják gyűjtőnévként különféle bőrhibák – mitesszerek, kelések, furunkulosok – megnevezésére.

Nyitott (fekete fejű) mitesszerek

Apró, lapos, sötét folt a bőrön. A sötét színt az adja, hogy a faggyú reakcióba lép az oxigénnel, a szennyeződéshez semmi köze nincs.

Zárt (fehér fejű) mitesszerek

Kiemelkedő, kerek bőrelváltozások tejfehér tetővel; a pattanás egy fajtája.

A baktériumok szaporodása súlyosbíthatja a látható gyulladást, és aknéhoz vezethet.

A faggyúmirigyek által termelt, felhalmozódott faggyú ideális környezetet jelent a baktériumok, különösen a P. acnes szaporodásához. A baktériumok megtelepszenek az eltömődött faggyúmirigy járataiban, és elkezdik lebontani a faggyút. Ennek a bomlási folyamatnak a következtében olyan anyagok keletkeznek, melyek további gyulladást idéznek elő, és ez az aknéra jellemző pattanások és kelések kialakulásához vezet.
Súlyos esetben a szőrtüsző fala a gyulladás előrehaladott fázisaiban „szétrobban”. Ekkor zsírok, zsírsavak, korneociták (szarusejtek), baktériumok és sejttörmelékek szabadulnak ki, melyek további gyulladásokat idézhetnek elő a környező bőrterületen.
Az akne különböző típusai című cikkből többet is megtudhatsz arról, milyen eltérő formákban jelentkezhet az akne. A bőrre gyakorolt hatásairól az akne és a hiperpigmentáció, valamint az akne szerepe a hegképződésben című írásokban írunk részletesebben. 
* Forrás: Recent Advances in Acne Pathogenesis: Implications for Therapy, Shinjita Das, Rachel V. Reynolds, Am J Clin Dermatol (2014) 15:479 – 488 DOI 10.1007/s40257-014-0099-z

Építsd fel a bőrápolási rutint